ניקוי חול

מה זה ניקוי בחול, איזה סוגי ניקוי בהתזת חול קיימים ומתי ולמי זה מתאים

המומחים בניקוי חול

073-7020133

 

מה זה ניקוי בחול ולמי ומתי זה מתאים

ניקוי בהתזת חול הינו טכניקת ניקוי מתקדמת למשטחים מורכבים לניקיון ממגוון חומרים שונים. ניקיון בהתזת חול עושה שימוש בהטלת או התזת גרגירי חול וחומרים אחרים בהתאם לסוג העבודה באמצעות אוויר או גז דחוס או באמצעות נוזל בלחץ גבוה באופן כזה שפגיעת החלקיקים תשייף את הלכלוך מהמשטח בצורה אופטימאלית – מעט בסגנון פעולת נייר זכוכית – רק בקנה מידה עוצמתי, נרחב ומהיר הרבה יותר.

השימוש בהתזת חול נעשית למגוון ייעודים לרבות ניקוי משטחי אבן מלכלוך, צבע או גרפיטי, ניקוי חלודה ממתכת, ניקוי משטחים כהכנה לצביעה תעשייתית או לעבודות גלוון, ניקוי מבנים, שבילים, ניקוי שלדים תעשייתיים כגון מרכבי רכב, מכולות פסולת, ועוד לפני צביעה.

דוגמא לעבודה סטנדרטית של ניקוי בהתזת חול וצביעה תעשייתית לענף הציוד המכני ניתן לראות בסרטון הבא. 

 

 

 

 

שיטות עיקריות לניקוי בהתזת חול

התזת חול נעשית כאמור באמצעות ציוד מכני ייעודי ומסוכן להפעלה הדורש ידע מקצועי נרחב וידיעת עבודה בטיחותית. באופן כללי, התזת חול נעשית בשתי טכניקות עיקריות- התזת חול יבשה והתזת חול רטובה- שלכל טכניקה יש יתרונות והתאמה לסוגי עבודות ניקיון ספציפיות.

 

באיזה חומרים עושים שימוש בניקוי בהתזת חול

למעשה, למרות שקוראים לתהליך הניקוי התזת חול, נעשה שימוש בפועל בחומרים רבים שאינם חול סיליקה קלאסי. במקור רוב עבודות ההתזה אכן בוצעו באמצעות חול סיליקה. תחילה סברו כי המבנה הגבישי הקשיח של הסיליקה מייעל את עבודת הניקוי, אך כיום נהוג לצפות את גרגירי הסיליקה בשרף על מנת לצמצם את כמות האבק. כיום אגב במדינות שונות בעולם לא משתמשים בסיליקה מפאת הקשר שלו למחלות ריאה. תחת ובנוסף לסיליקה נהוג כיום להשתמש באמור במבחר סוגים של חומרים שהם לו דווקא חול סיליקה אלא גם חומרים כגון חול מתכתי, חול סינתטי, חול מינראלי, חרוזי זכוכית, כדוריות פלסטיק, חצץ צורני, חרוזי נחושת, פחם ואף קרח יבש.   

 

ניקיון בהתזה יבשה

ניקיון בהתזת חול יבשה הינה טכניקה שמשמת לרוב לניקוי משטחים קשים ועמידים כגון משטחי ברזל, הסרת חלודה, ניקוי משטחי אבן ועוד. התזה זו נעשית לרוב באמצעות אוויר אך לעתים באמצעות גזים אחרים על פי הצורך. בנוסף, חשוב להדגיש כי למרות שמכנים את התהליך ניקוי בהתזת חול, מכונות התזה יבשים עושים שימוש במגוון חומרים כאמור.

ניקיון בהתזת חול רטובה

ניקיון בהתזה רטובה עובד בסגנון מכונות ניקוי בלחץ מים או מכונות קיטור בעלות לחץ גבוה באמצעות הטלת גרגירי חול או חומר אחר לבחירה בלחץ מים גבוה לרוב (לעתים עושים שימוש בתרכיב נוזלים אחר בהתאם לצרכי העבודה וסוג החומר אותו יש לנקות. היתרון בניקוי בהתזה רטובה היא כפולה- ראשית ממעיטים בכך את כמות האבק הנפלטת מהתהליך שעלולה להיות מסוכנת לבריאות (לדוגמא בהתעסקות עם חומרים כגון אזבסט).

בנוסף, התזת חול רטובה מתאימה לעבודה עם משטחים רכים ועדינים יותר הדרושים ניקוי עדין יותר מטבעו מאשר התזת חול יבשה.

 

השכרת מכונות התזת חול

אנחנו לא נוהגים להשכיר מכונות התזת חול בגלל הסכנות הגדולות הטמונות בהפעלת מכונות אלא שמפיקות תפוקות גבוהות מאוד תחת לחצים אדירים שעלולים בקלות לפגוע ברכוש ובנפש אם לא יתופעלו בצורה הנכונה. עקב כך, אלא אם מדובר במקרים בהם יש לבצע את תהליך הניקוי בתא ניקוי סגור, אנו מגיעים עד מקום ביצוע העבודה.

 

התזת חול פתוחה לעומת התזה במיכל התזה סגור

את רוב העבודות הגדולות יש כמובן לבצע בשטח באמצעות משאבות חול ניידות מונעות על גבי מנועי דיזל או אמצעים חשמליים על פי סוג המשאבה הנדרשת. יחד עם זאת, בעבודות קטנות יותר של אלמנטים שניתן להעביר בקלות ממקום למקום מומלץ לעתים לבצע את ההתזה בתוך מיכל התזה ייעודי סגור בשטחי החברה.  

 

בטיחות ומקצועיות

את עבודות התזת חול יש לבצע אך ורק באמצעות צוותים מיומנים השולטים ברזי העבודה והסכנות הכרוכות בהפעלת מכונת התזה יבשה או רטובה.

בנוסף, יש תמיד לאבטח את זירת העבודה ולמנוע פגיעה בעברים ושבים הן מזרנוק ההתזה וכן גם מאבק חול שעלול לסכן את הבריאות.

כמו כן, על צוותי העבודה תמיד להיות מצוידים בבגדי עבודה מתאימים הכוללים כיסוי ומגן עיניים מיוחד, מערכת נשימה ומסנני אוויר למנוע שאיפת אבק מסוכן, ביגוד ייעודי להגנה על הגוף ועוד.  

יש תמיד לוודא שקבלן התזת החול שבחרתם או חברת התזת חול לחלופין הינם בעלי כל הביטוחים והאישורים המקצועיים הנדרשים.

 

רוצים עוד מידע? התקשרו עכשיו והתייעצו עם מומחה לניקוי בהתזת חול:

073-7020133

 

שתף